Хор «Вогник»


   Моя дружба з дівочим хором «Вогник» триває вже декілька років. Я звернула увагу на високопрофесійну підготовку колективу, коли почула його на сцені Національної філармонії України. Твори класиків хорового мистецтва А. Веделя, О. Кошиця, Д. Бортнянського, М. Леонтовича, М. Лисенка, зарубіжних авторів Дж. Гершвіна, А. Вівальді, Дж. Перголезі, сучасних українських композиторів Л. Дичко, Б. Фільц та обробки народних пісень звучали в його виконанні надзвичайно піднесено, емоційно та переконливо. Чудовий звук, виразне інтонування, оригінальні інтерпретації були ознакою високої підготовки хористів.
   Безумовно, усі перемоги, лауреатства та численні виступи на різноманітних заходах належать незмінному керівникові колективу Світлані Степаненко. Обдарований музикант і чудовий організатор, заслужений працівник культури України Світлана Степаненко навчила дівчат любити українську пісню, знати й розуміти зарубіжну класику, тонко відчувати особливості сучасних хорових партитур. Скільки країн відвідав дитячий хор «Вогник», демонструючи своє мистецтво на міжнародних конкурсах і фестивалях! Із Світланою Степаненко на чолі дівчата з гордістю привозили в Україну лише звання переможців!
   Мені пощастило у грудні 2009 року побувати з дівочим хором «Вогник» у Чехії на Х міжнародному фестивалі «Празьке Різдво». Колектив підготував велику програму для триденних виступів. Але головним і відповідальним моментом заходу, до якого готувався хор у Празі, був виступ у конкурсній програмі. Хор представив складні багатоголосні композиції українських та зарубіжних авторів: Д. Бортнянського «Слава, Єдинородний», Б. Фільц «Богородице-Діво, радуйся», «Павочка» та «Щедрик» ¬¬– обробки народних пісень, Дж. Гершвіна «Плескай в долоні» та Дж. Гріса і Л. Еверсона «Який гарний різдвяний звук». Не дивлячись на дуже ранній час виступу на конкурсі, а хористи мали співати о 9-ій ранку за місцевим часом, що спричинило певні незручності для «розігрівання» зв'язок (відомо, що людський голос «спить» на світанку і «прокидається» лише пополудні), – враження від виконання залишилися найяскравіші, й у слухачів і, я впевнена, у членів журі. Дівчата співали як досвідчені музиканти, підкреслюючи особливість та своєрідність кожної партитури. Серед конкурсантів певної вікової категорії, до якої належав і «Вогник», були три колективи з Чехії, хор з Сінгапуру та ще один дівочий колектив з України. Змагання із професіональним дівочим хором Київської середньої спеціалізованої музичної школи ім. М. Лисенка та мішаним дитячим хором з Сінгапуру додали наснаги українському «Вогнику», адже ці колективи виявилися надзвичайно потужними і підготовленими. За рішенням членів журі Х міжнародного конкурсу-фестивалю «Празьке Різдво» «Вогник» отримав почесне 2 місце в конкурсній програмі.
   Приємно, що народний художній колектив дівочий хор «Вогник» із Києва під орудою Світлани Степаненко гідно виступає на різноманітних заходах. Він є достойним партнером для будь-яких колективів. І незалежно від того, хто виступає поруч, «Вогник» завжди є зразком високої культури, професійного підходу, майстерності виконання.
   Згадую, як у Великій концертній студії Українського радіо у двогодинній передачі «Радіо «Культура» представляє» в прямому ефірі дівочий хор «Вогник» співав музичні твори А. Кос-Анатольського, Л. Дичко, А. Вівальді, Дж. Перголезі, а слухачі, що телефонували, і ті, хто був у залі, плескали в долоні та висловлювали захоплення подвижницькій справі колективу. Адже зразком високого служіння музиці та самовідданої праці на теренах музичної України є вже 40 років цей вічно юний дівочий колектив. У передачі за участю хору було проведено й обговорення найважливіших тем у вітчизняному просторі – існування дитячих хорових колективів в Україні та впровадження культурно-мистецьких заходів. Як відомо, Світлана Степаненко є також засновницею фестивалю хорової дитячої та юнацької творчості «Співає Київ весняний», вона вболіває за долю хорового мистецтва в Україні. Разом із провідними діячами культури і мистецтва Л. Дичко, Б. Фільц, Т. Копиловою, О. Пилипчак, О. Кузнецовою у програмі «Радіо «Культура» представляє» Світлана Степаненко порушила чимало питань з метою поліпшення умов і розвитку в галузі хорового дитячого мистецтва.
   Приклад вдалого виступу народного колективу дівочого хору «Вогник» на Х міжнародному фестивалі «Празьке Різдво» – один з численних яскравих моментів творчого життя колективу. Вкотре у світовому просторі «Вогник» довів, що Україна багата талантами, що економічно незріла, виснажена матеріально держава не втратила духовних сил та культурного надбання. На високому міжнародному рівні українці довели свою дієздатність та спроможність виборювати звання лауреатів. А відтак залишилися першими серед кращих.


Музикознавець,
ведуча радіо «Культура»
Надія Радкевич