Фестиваль

Міжнародний фестиваль дитячої
та юнацької хорової творчості «Співає Київ весняний»
Уже багато років київська весна гостинно зустрічає своїми квітучими каштанами юні таланти з різних міст України та інших країн.
 Міжнародний фестиваль дитячої та юнацької хорової творчості «Співає Київ весняний» було започатковано 1991 року (тоді він мав назву «Співає Київщина»). Засновниками його стали Головне управління освіти і науки виконавчого органу Київської міської ради, Київський Палац дітей та юнацтва, Національна всеукраїнська музична спілка і Національна спілка композиторів України. Зараз він проходить при підтримці благодійного Президентського фонду Леоніда Кучми «Україна» та Національного фонду соціального захисту матерів і дітей «Україна – дітям». Основною метою цього проекту є підтримка та розвиток національних хорових традицій, а також пропаганда дитячої та юнацької вокально-хорової творчості.
З самого початку у фестивалі брали участь кращі дитячі хорові колективи Києва та області. З 1995 року він став міжнародним, збираючи багатьох прихильників дитячого музичного мистецтва в кращих концертних залах нашого міста: Національній опері України, Національній філармонії України, Національному будинку органної та камерної музики, Міському будинку вчителя тощо. За 18 років існування в фестивалі брали участь хорові колективи з України, Росії, Латвії, Литви, Болгарії, Румунії, Бельгії, Польщі, Білорусі, Молдови.
2009 року фестиваль проходив з 6 по 9 травня. Урочисте відкриття XII Міжнародного фестивалю дитячої та юнацької творчості «Співає Київ весняний» відбулось в рамках святкування 75-річчя Київського Палацу дітей та юнацтва. З привітаннями та теплими побажаннями звернулись до гостей хорового свята директор Палацу Свирська Т. І., заступник начальника Головного управління освіти та науки м. Києва Герасименко В. М., фундатор та головний хормейстер фестивалю з початку його заснування – заслужений працівник культури України Степаненко С. Г. та народна артистка України  Дичко Л. В., композитор і незмінний шанувальник ідеї створення фестивалю, активний помічник у його проведенні.
Гостями столиці стали хор «Капрічіо» м. Кишинева (Молдова), художній керівник Елєна Маріан, концертний хор «Веснянка» Дитячої хорової студії «Веснянка» м. Москви (Росія), художній керівник заслужена артистка Росії Любов Алдакова, хор «Весняні голоси» Харківського обласного Палацу дитячої та юнацької творчості, художній керівник Юлія Кравченко, хор «Сяйво» Ніжинської ДМШ при міському управлінні культури, художній керівник – заслужений працівник культури України Сергій Голуб, старший хор «Струмочок» хорової студії «Струмочок» м. Житомира, художній керівник Олена Маліновська.
Київ представляли дівочий хор «Вогник» Київського Палацу дітей та юнацтва, художній керівник Світлана Степаненко, хор «Мелодія» школи мистецтв ім. М. Леонтовича, художній керівник Світлана Сварич, хор «Радість» Дитячо-юнацького центру Дарницького району м. Києва, художній керівник Лариса Санцевич, хор «Либідь» Центру творчості дітей та юнацтва Оболонського району м. Києва, художній керівник Світлана Обручева, хор «Диво калинове» вокально-хорової студії Центру позашкільної роботи Святошинського району м. Києва, художній керівник Ірина Дьяченко та хор «Lege Artis» ДШМ № 6 ім. Л. Г. Жуковського, художній керівник Світлана Меркулова.
Почесним гостем фестивалю став жіночий хор Київського державного вищого музичного училища ім. Р. М. Глієра під керівництвом заслуженого діяча мистецтв України Галини Горбатенко. Дівчата підготували складну та оригінальну програму й показали  високий виконавський рівень.
У день відкриття фестивалю після виступу в концертному залі Палацу для учасників було організовано розважально-ігрову програму та дискотеку, де діти-учасники фестивалю змогли познайомитись і поспілкуватись.
Для юних співаків, які вперше побачили столицю України, програма концертних виступів була об'єднана з культурно-екскурсійною програмою. Київ завжди славився унікальним ансамблем ландшафту й архітектури, багатовіковою історією, яка сягає у сиву давнину. Тому діти із задоволенням ознайомились з основними визначними пам'ятками під час оглядової екскурсії, яку підготували керівники і педагоги Київського Палацу дітей та юнацтва.
 Гостинною вийшла й прогулянка по Києво-Печерській лаврі у супроводі студентів Духовної академії Московського Патріархату. Незважаючи на доволі сильний ранковий дощ, колективам так сподобалась ця подорож у минуле, що  хлопці-екскурсоводи отримали музичні привітання від діток та побажання «Многая лєта». Велика подяка ієромонаху Роману (Подлубняку) за організацію зустрічі.    
Завершилось знайомство з історією Києва екскурсією у Софіївський собор, яку замовили батьки та педагоги хору «Вогник», а провели професійні гіди музею.
Організаціїний комітет фестивалю в цьому році вирішив провести конкурс хорових колективів (участь у конкурсі – за бажанням керівників). Основною метою конкурсу була пропаганда та популяризація української класичної та сучасної музики. Тому обов’язковою умовою участі стало виконання твору українського композитора. Конкурсні змагання відбулися 7 травня у залі Міського будинку вчителя. Члени журі у складі: Дичко Л. В.  – народна артистка України, композитор; Фільц Б. М. – заслужений діяч мистецтв України, композитор; Горбатенко Г. Л. – заслужений діяч мистецтв; Заїка П. В. – заслужений діяч мистецтв України, перший заступник голови Національної всеукраїнської музичної спілки; Камінська Г. Ф. – заступник голови Київського обласного відділення Національної всеукраїнської музичної спілки; Галась С. – старший редактор головної редакції освітньо-виховних програм Національної радіокомпанії України; Радкевич Н. А. – ведуча музичних програм радіо «Культура» Національної радіокомпанії України; Кузнецова  С. Д. – завідувач відділу художньої творчості Київського Палацу дітей та юнацтва, відмінник освіти України, визначали переможців для нагороди дипломами «Золота зірка», «Срібна зірка» та «Бронзова зірка». Учасники дуже хвилювались, але конкурсний день пройшов у теплій та дружній атмосфері.
Останнім часом серед багатьох, навіть професійних, хорових колективів поширилось використання елементів театралізації під час виступу. Юні учасники весняної музичної зустрічі теж показали оригінальні й цікаві «хорові вистави»: підтанцьовування із капелюхами, квітами, стрічками; плескання в долоні; використання музичних та шумових інструментів тощо. Це дуже сподобалось як маленьким глядачам, так і дорослим гостям, що підтверджувалось дружніми оплесками й численними вигуками «Браво!».
Цікавим став виступ молодшої групи хору «Вогник» у греко-католицькій Церкві Святого Василя Великого. Маленькі співаки виконали твори українських композиторів та європейських класиків. Керує дівчатами хормейстер Наталія Кулєшова. Разом із концертмейстером Людмилою Липовкою турботливо виховують вони в дітях любов та повагу до хорового мистецтва.  
Третій день фестивалю було присвячено духовній музиці. Традиційно відбувся концерт у Володимирському кафедральному соборі, де дітей привітав протоієрей Борис за дорученням Патріарха Української Православної церкви Київського Патріархату Філарета та вручив подарунки. «Міжнародний фестиваль «Співає Київ весняний» став справжнім променем духовного світла серед сірої буденності нашого сьогодення. Він залишив незабутній слід у душах тих, хто прилучився до нього. Присутні мали можливість ще раз торкнутися до шедеврів української духовно-музичної спадщини, відчути красу та мелодику співочої і водночас глибоко віруючої, сповненої любові до Бога і Батьківщини душі українського народу», –  пише прес-служба Благодійного Президентського фонду Леоніда Кучми «Україна».
Яскравим та незабутнім був концерт у Національному будинку органної та камерної музики, де слухачі мали можливість послухати духовні твори як українських та європейських класиків, так і твори сучасних композиторів.
Чудові акустичні можливості залу Національної філармонії України зробили його одним з кращих залів у Києві. Тому 9 травня закриття             XII Міжнародного фестивалю дитячої та юнацької творчості «Співає Київ весняний» відбулося саме там.
Знову лунали прекрасні звуки хорового співу, голосні овації, вітання з перемогою, побажання успіхів та натхнення. До Дня Перемоги дівочий хор «Вогник» підготував прем'єру твору К. Молчанова на слова К. Симонова «Жди меня» (романс Женьки з опери «А зори здесь тихие»). Зворушливі спогади про часи Великої Вітчизняної війни визвали у багатьох присутніх сльози на очах. Хор з Молдови познайомив гостей фестивалю з оригінальним твором кишинівського автора Віктора Креанге «Плай Натал», на сцені дириґував композитор. Московський колектив здивував зал дуже технічною та емоційною македонською народною піснею «Dafino vino crveno» у супроводі ударних інструментів та кларнета. Хор «Радість» порадував слухачів бурхливим та наповненим сонцем і любов’ю твором В. Власова на слова О. Пушкіна «Фонтану Бахчисарайського Дворца». Декілька цікавих творів прозвучало у виконанні хорових колективів з Харкова та Ніжина.
 «Золоту зірку» та безперечне визнання публіки  отримав концертний хор «Веснянка» з м. Москви, «Срібна зірка» вручена хору «Вогник» Київського Палацу дітей та юнацтва, «Бронзову зірку» виборов хор «Весняні голоси» з м. Харкова. Всі учасники фестивалю отримали дипломи, почесні грамоти та цінні подарунки. Поздоровлення усіх гостей завершилось співом могутнього зведеного хору під керуванням головного хормейстера, заслуженого працівника культури України Світлани Степаненко. Дуже урочисто та натхненно прозвучали твори  «А вже весна» М. Лисенка, «Україна» Т. Петриненка та «Многоліття» Д. Бортнянського.
XII Міжнародний фестиваль «Співає Київ весняний» продемонстрував високий рівень виконавської майстерності дитячих та юнацьких хорових колективів. Ми радіємо, що не зважаючи на складний час, несприятливу фінансову ситуацію, відсутність матеріальної допомоги та інші негаразди, фестиваль відбувся і став визначним явищем у музичному житті нашої столиці.
Щира подяка батькам хору «Вогник», які взяли на себе фінансування та прийом гостей з Москви та Молдови.
Щира подяка  Благодійному Президентському фонду Леоніда Кучми «Україна» та Національному фонду соціального захисту матерів і дітей «Україна – дітям», які, розуміючи необхідність та визначну цілеспрямованість даного заходу, знайшли можливість і матеріально підтримали фестиваль, продовжуючи духовний розвиток хорової творчості дітей, такий необхідний у теперішній час.
Приємно було побачити вдячні відгуки  хору «Веснянка» в Інтернеті та лист подяки з м. Кишинева.  «Веснянка» писала: «Ми давно мріяли поїхати до Києва, тим більше, що у репертуарі хору багато українських народних пісень, та й просто хотілося побачити відому своєю красою столицю вічно рідної (яка вже тут політика) України… Важко описати всю красу весняного Києва: це і квітучі каштани, і блискучі куполи найкрасивіших церков, і зелені парки з озерами, і ботанічні сади, і величавий Дніпро… Діти жили по сім’ях, кожен день виступали у програмі конкурсу й фестивалю, їздили на екскурсії, ходили на концерти та просто гуляли по гостинному місту… Встигли багато, вражень маса, поїздка вдалась!».
Сподіваємось, що в майбутньому фестиваль «Співає Київ весняний» стане видатною подією в музичному житті м. Києва й надалі буде місцем цікавих зустрічей та знайомств багатьох творчих колективів. Адже дитячий спів – це те чудове джерело, що в кожному з нас пробуджує найсвітліші почуття доброти, любові, взаєморозуміння, яких так не вистачає в сьогоденному житті.
Статтю підготували художній керівник дівочого хору
«Вогник Київського Палацу дітей та юнацтва,
заслужений працівник культури України
Світлана Степаненко.